Lista aktualności Lista aktualności

DOKARMIANIE ZWIERZĄT ZIMĄ!

Czas zimy to okres trudny dla zwierząt, dlatego należy pamiętać o ich rozsądnym dokarmianiu.

Okres zimy to czas ciężki do przetrwania zwierząt. W tym czasie należy pamiętać o ich dokarmianiu. Dieta zwierząt powinna być urozmaicona i podobna do tego, co zjadają w naturze.

Sarny i jelenie uwielbiają pokarm bogaty w celulozę i ligninę, którą zawierają pędy drzew i krzewów. Dlatego leśnicy i myśliwi w paśnikach wykładają siano, zasuszone pędy i liście gatunków drzew, którymi się żywią. Zapotrzebowanie saren i jeleni na mikroelementy wzrasta, dlatego  w specjalnie wydrążonych drewnianych słupach z miękkiego drewna wykłada się sól. Dla dzików najlepszym pożywieniem jest sucha karma tj.: żołędzie, kasztany. Kuropatwy, bażanty i inne kuraki leśne najbardziej lubią ziarna zbóż. Zwierzęta wdzięczne będą również za buraki, marchew i rzepę. Taki soczysty pokarm wzbogaca dietę zwierząt w okresie zimy oraz zaspokaja ich pragnienie, ponieważ w trakcie dużych mrozów trudno o wodę.

Ptaki przylatują w pobliże naszych domów, zwłaszcza zimą, gdyż doskonale wiedzą, że mogą spodziewać się czegoś smakowitego. Musimy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy robić to regularnie! Szybko przyzwyczajają się do takiego pokarmu, a dłuższe przerwy w dostawie mogą być bardzo niebezpieczne.

Czym więc należy karmić ptaki?

Do karmienia ptaków używamy produktów naturalnych tj.: kasze, zboże, ziarna słonecznika, pestki dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki dla dzikich zwierząt. Przysmakiem ptaków są kule łoju z oleistymi nasionami. Jest to pokarm wysokoenergetyczny, który pozwoli na przetrwanie ciężkich mrozów. W karmniku można wywiesić słoninę, trzeba tylko zadbać o to, by była niesolona, gdyż sól dla ptaków jest szkodliwa. Słoninę powinno zmieniać się co 2-3 tygodnie, gdyż tłuszcz ulega procesowi jełczenia, a jego spożycie jest niekorzystne.

Jeśli nie chcemy popełniać błędów przy dokarmianiu zwierzyny, możemy skontaktować się z miejscowym Leśnikiem lub Kołem Łowieckim i uzyskać wszelkich niezbędnych informacji.