Lista aktualności Lista aktualności

Hubertus Nadsański

Doroczne uroczystości poświęcone patronowi myśliwych św. Hubertowi zainaugurowała polowa msza święta w której uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych kół łowieckich. Razem z myśliwymi świętowali leśnicy, jeźdźcy i rolnicy. W uroczystościach wziął udział dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel. Wśród obecnych byli również parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

     

 

Podczas myśliwskiego święta nie mogło zabraknąć tradycyjnej gonitwy za lisem. Pogoń po nadsańskich łąkach zgromadziła grupę ponad dwudziestu jeźdźców. Na wszystkich uczestników Hubertusa Nadsańskiego czekały również pokazy sokolnicze oraz prezentacja psów myśliwskich.

Impreza była doskonałą okazją do promocji kuchni myśliwskiej, w tym jednego z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych mięs, czyli dziczyzny, pochodzącej z ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych. O tym, że łowiectwo jest istotną częścią gospodarki leśnej informowali na swoich stoiskach pracownicy nadleśnictw Rozwadów i Gościeradów. Obok stoisk Lasów Państwowych i kół myśliwskich lokalne bartnictwo promowali pszczelarze z Podkarpacia.

     

Podniosłą oprawę muzyczna uroczystości zapewnił występy chórów myśliwskich „Knieja” i „Lasowiacy” oraz koncerty zespołu „Raróg”, Orkiestry Dętej „Echo Kniei”, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Grupy Wokalnej „Pałacyk Michla”.

Hubertus to święto mocno zakorzenione w kulturze łowieckiej będącej cząstką naszej tradycji narodowej. Pierwsze uroczyste polowanie hubertowskie odbyło się z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego 3 listopada 1930 roku.