Lista aktualności Lista aktualności

KOMUNIKAT

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach od 26 września do 5 października 2016 r. akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej  (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna- jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo- plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką, informujemy że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest nie wskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymywanie się od polowań.