Lista aktualności Lista aktualności

UROCZYSTE OBCHODY DNIA LEŚNIKA

Uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława BM i Jana Chrzciciela w Gościeradowie zainicjowano tegoroczne obchody Dnia Leśnika. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy nadleśnictwa, samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji.
 
Dzień Leśnika jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się osobę świętego Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X/XI w. w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 r. papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego.
 
W tegorocznej uroczystości udział wzięli: pracownicy Nadleśnictwa z Nadleśniczym Panem Mirosławem Machem, Starosta Kraśnicki – Pan Andrzej Rolla i Wicestarosta Stalowowolski – Pan Mariusz Sołtys, reprezentanci Komendy Powiatowej Straży pożarnej w Kraśniku z Panem Komendantem Tomaszem Michalczykiem, Komendantem PSP w Stalowej Woli Panem Szczepanem Koziołem oraz samorządowcy z regionu: Wójt Gminy Trzydnik Duży – Pan Krzysztof Serafin, Wójt Gminy Gościeradów – Pan Mariusz Szczepanik, Burmistrz miasta Zaklików – Pan Dariusz Toczyński oraz Wójt gminy Radomyśl nad Sanem – Pan Jan Pyrkosz. Mszy świętej przewodził ksiądz proboszcz Andrzej Kontek.
 
Po podniosłej mszy świętej odbył się uroczysty obiad na obiekcie rekreacyjnym znajdującym się na terenie Szkółki leśnej w Marynopolu, gdzie miał dalszy ciąg obchodów. Na miejscu Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Mirosław Mach uhonorował część załogi awansami oraz wyróżnił za zdobycie trzeciego miejsca w zawodach siatkarskich RDLP Lublin drużynę siatkarską z kapitanem – Panem Leśniczym Maciejem Stopyrą oraz trenerem – Panem Leśniczym Dariuszem Mrozem na czele. Uroczystości biesiadne uświetnił koncert Kapeli Ludowej z Gościeradowa z reprezentantem Nadleśnictwa – Panem Mirosławem Iwanem na bębnie wraz z Panią Renatą Niemczycką na akordeonie, Panem Maciejem Niemczyckim na skrzypcach, Panem Bis Roman na kontrabasie, Panem Rafał Wieprzek na trąbce oraz solistką – Pani Dominika Nawrocką.