Lista aktualności Lista aktualności

WSPARCIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO

Współpraca z Wojskowym Instytutem Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia w Zielonce przejął tereny znajdujące się do tej pory w zarządzie Nadleśnictwa Gościeradów. Umożliwi to reaktywację nieużytkowanego w ostatnich latach poligonu wojskowego w Lipie. 

Dzięki przychylności dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego oraz dyrektora RDLP w Lublinie, Jerzego Sądla przekazaliśmy nieodpłatnie i bezterminowo ok. 2300 ha lasów i nieużytków. Od dłuższego czasu te tereny należały do Lasów Państwowych. Teraz znowu poligon będzie wykorzystywany przez wojsko, zgodnie ze swoim przeznaczeniem - tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów, Jacek Pomykała. 

Tereny poligonu w Lipie (gmina Zaklików) mają posłużyć wojsku do badań odbiorczych uzbrojenia, środków bojowych oraz powietrznych środków latających, tzw. dronów. Ponowne użytkowanie poligonu przez wojsko jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój polskiego uzbrojenia w Hucie Stalowa Wola. 

W uroczystym spotkaniu, które odbyło się 30 stycznia w Stalowej Woli, uczestniczył dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel. Umowę parafowali nadleśniczy Jacek Pomykała, z upoważnienia dyrektora generalnego Lasów Państwowych, a także dyrektor WITU, płk dr inż. Jacek Borkowski, który nie krył zadowolenia z finalizacji tego przedsięwzięcia. 

To dla nas historyczna chwila. Podpisanie umowy z Lasami Państwowymi otwiera przed nami nowe możliwości. Przede wszystkim wzrosną nasze zdolności badawcze - cieszy się dyrektor Jacek Borkowski.